ציון לנפש חיה

ציון לנפש חיה הוא כל פעולה שנעשית לציין את מקום הקבורה או את זכרו של מי שהלך לעולמו.
חז"ל לימדונו כי "במתים חופשי ‒ כיוון שאדם מת, נעשה חופשי מן המצוות." במילים אחרות, "מן המצוות" פירושו שאין המת יכול לקיים מצוות או לתקן דברים בעולם הזה.

שאריו של אדם יכולים לעשות רבות לעילוי נשמת המנוח או המנוחה, כגון: הצבת מצבה, שהיא ציון על הקבר למניעת טומאה; תפילות אל מלא רחמים או תפילת אשכבה במועדים השונים; לימוד, רכישת ספרי קודש, הכנסת ספרי תורה, הקמת מבנים לתורה; צדקה, חסד, רפואה, אמירת קדיש בימי השנה ובימי הזיכרון, מתן צדקה, עלייה לקבר עם מניין וכדומה.

מעשים אלו לעילוי נשמה הם תוספת מעשים טובים בעולם הזה, ומשהם נעשים לעילוי נשמה הרי כאילו המנוח או המנוחה מוסיפים במעשים טובים.

בתפוצות ישראל נהוג להקים מצבת אבן על מקום קבורתו של אדם ולציין שמו, שם הוריו, שם משפחתו, תאריך פטירה ולעיתים אף את תאריך הולדתו ומילים המאפיינות את פועלו. בארץ ישראל נהוג להקים את המצבה בתום שלושים יום מיום הקבורה. בתפוצות, וכן בכמה עדות, נהוג להקים את המצבה ביום הזיכרון הראשון במלאת שנה לפטירה.

צורת המצבה וממדיה תלויים אף הם במנהגים ובמסורת השונות. יש המקפידים על אבן פשוטה ושטוחה ויש המקפידים על אבן ניצבת. כל אלה בבחינת "נהרא נהרא ופשטיה", כלומר נהר נהר ומסלולו ‒ אין מנהג אחד פוסל את המנהג האחר.

האתר נמצא בהרצה ויעלה באופן מלא ב 01/01/21

 

חברה קדישא כפר סבא

רחוב הכרמל 57 כפר סבא

טלפון: 09-7672478

 

תנאי שימוש באתר ומדיניות פרטיות

כל הזכויות שמורות לחברה קדישא כפר סבא