בית עלמין נורדאו

איך מגיעים?
מיקום
רחוב נורדאו 77, כפר סבא (צמוד לתחנת הרכבת כפ"ס נורדאו)
תחבורה ציבורית
מתחנה מרכזית קו 40
שעות פעילות

ימים א'-ה': 08:00 עד 16:00

יום ו' וערבי חג: 08:00 עד 12:00

חג ושבת: אין פעילות

על בית העלמין

בית העלמין נורדאו הוקם בשנת תשי"ד (1954) לאחר שבית העלמין גאולים הישן הגיע לרוויה. נורדאו היה בית העלמין הראשון שבו נוצקו יסודות למצבות, פעולה שהיטיבה עם עמידות המצבות במקום.
החל מתקופה זו אנו רואים שבכלל בתי העלמין בארץ החלו ליצוק יסודות מוכנים ומסודרים למצבות, במבנה שיוצר מקבצים מרובעים ומדודים לקבורה.
בית העלמין הוקם בתחילתו בגוש המרכזי שכלל את חלקות 1‒6. לאחר מכן רכשה החברה קדישא חלקת אדמה נוספת מדרום (לכיוון תחנת הרכבת היום). לבקשת העירייה, נרכש בשנות השמונים המאוחרות החלק הצפוני שהיה ידוע כפרדס סטרוגו, והיום הוא הגבול הצפוני של בית העלמין.
בית העלמין נמצא כ-250 מטר מערבית לבית העלמין גאולים הישן והוא מכיל למעלה מ-15,000 מקומות קבורה.
עם הרחבת השטח הצפוני הפקיעה העירייה את הפאה הצפון-מערבית של בית העלמין לצורך הקמת אנדרטה לזכר השואה. האנדרטה הוקמה ב-1990, בסיוע החברה קדישא ובהשתתפות עיריית כפר סבא, ועיצבה אותה הפסלת והסופרת אסתר אייזן. עבודתה של אייזן, ניצולת שואה בעצמה, נבחרה מתוך כמה עבודות שהוצגו לוועדה. רחבת האנדרטה משמשת עד היום לטקסי יום השואה והגבורה.
בבית העלמין נורדאו ישנו קבר שמכיל את עצמותיהם של נספים בשואה ואת אפרם, שאותם הביאו אנשים פרטיים ושנקברו בקבר משותף המצוין באמצעות מצבה שמנציחה את השואה. בצמוד לקבר זה הוקמה בעשור הראשון של שנות האלפיים אנדרטה שמנציחה את נספי פעולות האיבה, בני כפר סבא ובנותיה, שמצאו מנוחתם בבית העלמין בעיר. השמות מונצחים על האנדרטה ולצערנו עד היום מתווספים אליהם עוד שמות.
החברה קדישא הקימה מול בית העלמין מגרש חניה רחב ידיים לשימוש באי בית העלמין. עם הקמת תחנת הרכבת ברחוב נורדאו הפנתה העירייה את החונים לחניון בית העלמין, פעולה שבעטיה נדרשה החברה קדישא לפנות לבתי המשפט על מנת להחזיר את החניון לייעודו המקורי בעבור באי בית העלמין.
כיום בית העלמין הגיע לרוויה ואינו משמש לקבורה כדבר שבשגרה, אלא למי שנשמר בעבורם מקום בעודם בחיים. עיקר הקבורה עבר לבית העלמין פרדס החיים.
החברה קדישא כפר סבא מתחזקת את בית העלמין נורדאו באופן שוטף, המשמש דוגמה לבתי עלמין אחרים. הוקם בו בית לוויות וחדר טהרה המשמשים עד היום להכנה ליציאת הלוויות.
במהלך השנים ניטעו בבית העלמין נטיעות, נעקרו עצים ישנים שסיכנו את המבקרים ואת המצבות, שופצו מבנים והוצבו ספסלים לטובת בני המשפחה והמבקרים.