בית עלמין פרדס החיים

איך מגיעים?
מיקום
כביש 5504, כפ"ס - אייל 600 מטר צפונית לצומת כפר סבא מזרח (קבר בנימין)
תחבורה ציבורית
מטרופולין: קו 21
שעות פעילות

ימים א'-ה': 08:00 עד 16:00

יום ו' וערבי חג: 08:00 עד 12:00

חג ושבת: אין פעילות

על בית העלמין

בית העלמין פרדס החיים קיבל את שמו ממנכ"ל החברה קדישא כפר סבא, במטרה להנציח את האזור כולו. בית עלמין מכונה בעגה היהודית "בית החיים". מאחר שהאזור שעליו נבנה בית העלמין היה זרוע פרדסים ונקרא "פרדס משותף", נולד החיבור "פרדס החיים".
מיקום בית העלמין פרדס החיים הוא תוצאה של חיפוש רב שנים בניסיון לאתר שטח שמתאים למטרת קבורה לטווח ארוך. תנאי החיפוש היו רבים ומגוונים אחר שטח גדול מספיק, קרוב לאזור האורבני אך לא צמוד אליו מדי, בתחומי השיפוט של העיר, בגודל מ-100 דונם ומעלה, עם אפשרות הקמת תשתיות לבית העלמין, עם דרכי גישה מרכזיות ונוחות ועוד.
לבסוף אותרה כאמור קרקע באזור הפרדסים, שנודעה בעבר כפרדס משותף ושנמצאה ראויה מטעם הוועדות המקומית והמחוזית. לאחר תכנון לא קצר, ועוד טרם אישרה החברה קדישא את כל התוכניות; ומכיוון שאזל לחלוטין המקום אפילו בחלקת בית העלמין גאולים החדש שבה נקברו זמנית נפטרי כפר סבא (בין השנים 2004‒2006) ‒ הקימה העירייה תשתית ראשונית וארעית והורתה לחברה קדישא להתחיל לקבור במתחם, אף שלא הכול התבצע על פי התכנון המקורי. בלית ברירה החלה הקבורה בבית העלמין פרדס החיים בשנת 2006.
בית העלמין אמור לשרת את תושבי כפר סבא במאה הקרובה. פרדס החיים מתוכנן בחלקו לקבורת קרקע ובחלקו לשיטות קבורה שונות ומגוונות המכונות היום "קבורה רוויה". בשלב הראשון הקבורה היא קבורת שדה ‒ כלומר קברים בודדים, וקבורה זוגית ‒ אחד מעל השני. לפי התכנון בשלבים הבאים תתווסף שיטת הקבורה הרוויה, דהיינו קבורה במפלסים מתחת לפני הקרקע. מכיוון שכך, אין הקבורה הרוויה משנה את חזות בית העלמין כפי שהוא נראה היום.
בבית העלמין מתוכננים מבני ציבור שונים, לרבות רחבות התכנסות ואזורי שירות ובהם בית הלוויות וחדר טהרה. תכנון מבנים אלה ובנייתם מבוצעים ברמה הגבוהה ביותר, עם דגש על בנייה ירוקה, מתוך חיסכון באנרגיה והתחשבות במרקם הטבעי של האזור. על פי התכנון יוקמו מבני הציבור בחלק הדרומי של אתר בית העלמין ויהיו חיץ בין מגרש החניה הגדול ובין שטחי הקבורה עצמם.
בשנת 2006 החלה כאמור הקבורה עוד טרם שלמו התכנונים המפורטים ובטרם הסתיימו עבודות הפיתוח והבנייה. לכן עבודות אלו נעשות, לצערנו, תוך כדי הפעילות השוטפת. דבר זה מפריע לעיתים לבאי בית העלמין ואנו מתנצלים על כך.
בין העבודות הרבות שנשלמו בבית העלמין בימים אלה נציין כי נפרשה רשת מים ורשת תאורה, הותקנו מצלמות לאבטחה ולהגנה, נפרשו שבילים, הוצבו ספסלים וניטעו עצים רבים לרווחת באי בית העלמין.